Araç Giydirme Çeşitleri

Araç giydirme hizmetimiz tüm araç giydirme çeşitlerini kapsamaktadır.
Aracınız, reklam giydirme işleminde ilk önce dijital ortamda giydirilir ve beğeninize sunulur. Siz onayı verdikten sonra aracınızı bize teslim etmenizi rica ederiz ve yine aynı gün içerisinde aracınızı giydirip size teslim ederiz. Araç reklam giydirme, günümüzde çok sık tercih edilen bir reklam türüdür. Olmazsa olmazlarımız arasına giren araç reklam giydirme işlemi, mutlaka profesyonel bir ekip ile yapılmalıdır.

Araç kaplanırken kullanıcılar folyo çeşitleri vardır. Biz bu çeşitleri müşterilerimizin isteğine göre sunmaktayız. Araç kaplamaları için kullanılan folyolar başlıca 3 çeşittir bunlar; Cast Folyo, Yarı Cast Folyo, ve Normal Folyodur.

Cast folyo türü araç giydirme işlemleri için birebir özel üretilmiş folyolardır ve dünyada belli başlı markalar tarafından üretilmektedir. Uzun ömürlü reklam çalışmaları için bunu tavsiye etmekteyiz.

Yarı Cast Folyo hem ekonomik hemde uzun ömürlü olması bakımında tercih edilmektedir. Profesyonel araç kaplama işlemlerinde tercih edili fakat ömrü tabi ki de tam cast folyo kadar değildir cast folyoların arasındaki fiyat farkını indirgemek amacı ile bir alt kalitede üretilmiş folyo türüdür.

Ekonomik Folyolar ise normal kesim folyolarıdır açık hava reklamcılığın birçok yerinde kullanılmaktadır. Araç için özel üretim folyolar olmadığı için uzun ömür konusunda firmamız garanti vermemektedir. Zaten ekonomik folyo uygulaması isteyen müşterilerimize bu uyarıyı yapmaktayız.

Araç Giydirme Nedir

Araç giydirme, aracın üzerine yapılan bir reklam türüdür. Araç giydirme işlemi halk arasında bilinen araç kaplama terimleri halk arasında reklam giydirme olarak da kullanır. Araç giydirme işlemi; Cast folyo ile yapışkanlı pvc ile yapılır. Bu pcv türünün kalınlığı ise 0.11 ile 0.13 mm arasındadır. Cast folyo’ nun ince olması sebebiyle araç giydirme işlemi yapılırken ise aracın cam kanallarını içine ve olanaklara rahatça esnetilerek yapışması gerekir. Bu işlemi profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır.

Giydirme İşleminden Önce Yapılması Gerekenler

Giydirme işlemi yapılmadan önce, giydirilmesi gereken aracın önceden hazırlanması gerekir. Detaylı fotoğrafları çekilip bilgisayar ortamına getirilir uygun bir grafik programında araç giydirme işlemi (bilgisayar ortamında) müşteriye onaylatılır. Böylece müşteri giydirme işleminden önce aracın şeklini sanal ortamda görür. Böylelikle hem firma tarafından hem de alıcı tarafından hiçbir sorun olmayacaktır. Böylelikle iki taraf da işi garantilemiş oldu.

Araç Giydirme Ölçüsü nasıl hesaplanır?

Giydirme için aracın resimleri çekildikten sonra çıktısı alınır ve bu çıktı üzerinde tüm ölçü detayları not edilir. Ölçüler hata olmaması açısından mm olarak alınır. Aksi halde giydirme işlemi uzmanlık gerektiren bir iş olduğu için yanlış bir ölçü, bütün aracın yanlış bir baskıya sebebiyeti olacaktır.

Giydirme İşleminin Üretimi

Araç Kaplama işlemi için aracın ölçüleri alındıktan sonra üretime gönderilir. Giydirme işinde uzman olarak görev alan grafikerler talep ettikleri reklam uygulamasını yaparlar. Giydirme işleminde bu hataya yer yoktur, yanlış baskı üretimi montaj sırasında aracın üstüne giydirilirken kendisini belli edecektir. Burada dikkat edilecek yerler, giydirme işlemi yapılacak olan aracın kapı koluna, kapı arasına, çıta larına, farlarına, fitil lerine, anahtar deliklerine, cam kenarına aynı zamanda arkada silinecek olan ölçüsü ve logonun çözünürlüğünü bozmadan resmin düzgün bir şekilde çıkmasına dikkat edilmesi gerekir. Araç giydirme işlemi için gerekli olan ölçüler alındıktan sonra dijital baskı makinesine iş gönderilir.

Giydirme İşleminde Kullanılmaması Gereken Folyo

Giydirme de kullanılması gereken Pvc folyo kesinlikle Cast folyo olması gerekmekte. Cast folyo kullanmazsanız eğer çok kısa bir zaman içerisinde folyo öncelikli olarak aracın kanallarından sonra düz yüzeylerinin de kalkmalar yapacaktır. Bu paranızı aynı zamanda firmanızı kötülemiş olacaksınız. Cast folyo uygulandıktan sonra ise malzemenin de emisyonunun tamamlanması için de 6 saat beklenmesi gerekir. Böylece aracınız da gerçek bir giydirme işlemine tabi olacak.

Giydirmede Kullanılması Gereken Laminasyon

Giydirme işleminde kullandığınız cast folyonun da üzerine koruyucu anlamına gelen laminasyon dediğiniz malzemesi şeffaf bir malzemedir. Giydirme işleminin de uzun sürmesi ve uzun ömürlü olmasını da sağlar. Sert çizimlerden de korurlar. Giydirme işlemini değiştirmek istediğinizde ise (başka bir üründe ya da başka bir resimde unvan değişikliği vs..) baskının da kolay sökülmesine yardımcı olurlar.

Giydirme İşleminde Hangi Makineler Kullanılmalı

Giydirme işleminde önemli konulardan biri ise baskıda kullanılacak makinedir. Müşterilerin bu noktada dikkat etmesi gerekenlerden işlemlerden biri ise dijital baskı makinesinin kalitesidir. Giydirme işleminde sorulacak sorulardan biri ise “Giydirme için kullanacağınız makine kaç dpi’ dir.”

Giydirme İşleminde Kullanılan Mürekkepler

Giydirme işleminde kullanacağınız mürekkebin kaliteli olması ve solvent bazlı mürekkep olması sebebiyle uv ışınlarına karşı koruması olduğundan dolayı solma olmayacak. Araç üzerine kullandığınız reklamları da uzun ömürlü olacaktır.

Araç Nasıl Giydirilir

Giydirme işlemini profesyonel iş ekibi tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde yanlış yapılacak olan montaj ek yerlerinin de birbirlerini tutmamasına hava kabarcıklarının da oluşmasına ve yapıştırılan cast folyolarının da kısa zamanda kalkmasına sebep olacaktır. Giydirme işlemine öncelik olarak arabanın üstünden başlayarak aşağıya doğru yavaş yavaş yapıştırılarak gelinmeli. Cast folyo yu da esnetmeden bu işlemlerde yapılmalıdır aksi taktirde yapıştıracağınız ikinci parçası ise birbirini tutmayacaktır. Komple yapıştırma işlemi bittikten sonra camlara da one way vision denilen delikli malzemesi yapıştırılması gerekir. Bu malzemelerin de özelliği dışarıdan bakıldığında ise basılan görsel görünür, arabanın da içinden bakıldığında bakanın ise dışarıyı daha net bir şekilde görebilmesi açısından yapıştırılmış bir sticker yolmuş gibi görünür.

Giydirme işleminden Önce Araç Nasıl Olmalıdır

Giydirme işlemine başlamadan önce araç mutlaka temiz olmalıdır. Kaplama işlemi yapılmadan bir gün önce aracı temiz bir şekilde yıkayıp kapalı bir garaja kuruması için bırakılmalıdır. Bazı firmalar araç giydirme montajı için iki saat önceden yıkamaya alıyorlar ve yazın güneşinin altına kurumaya bırakıyorlar. Bu yapılacak büyük hatalardan biridir. Böyle olunca fitillerin içine de su kalacaktır. Kaplanmış olan cast folyonun içine istenmese bile içine su kaçıyor. Kaçan su güneşi de görünce buharlaşıp ve buharın etkisiyle cast folyoyu kaldırıyor. Giydirme işleminden önce aracın sudan ve tozdan koruması amacıyla yıkanıp kapalı garajda kalması şarttır.

Giydirme İşleminde Dikkat edilmesi gereken hususlar

Giydirme işleminde aracın yüzeylerinin temiz olması ve araç giydirmede kullanılacak cast folyonun da üzerine mürekkebin iyice kuruması keçe ile sıvama yapılması hava kabarcıklarının da patlatılması giydirme işleminde montajı da bittikten sonra ise alkolle temizlenmesi ve komple fön ile üzerinden geçilmesi gerekir.

Giydirme İşleminde Folyo Nasıl Olmalıdır

Giydirme folyosunda daha önceki konularda da anlatıldığı gibi %100 cast folyo olmalıdır. Giydirme folyosunun da özelliği oluklu ya da düzensiz yüzeylerinde çıkıntılı cıvatalar gibi yükseltili ve alanlarında kullanılıyor olmasıdır. Giydirme folyosunun da bu yüzeylere yırtılmalarda yapılan esneyebilirler.

Giydirme Laminasyon nasıl olmalıdır

Giydirme laminasyonunda ve folyosunda aynı özelliklerde taşınmalıdır. Yani cast laminasyon da olmalıdır. Giydirme folyosunun da üzerine çekilen cast folyonun da aynı kimyasallardan taşımalı ve hangi marka olursa olsun folyosunu da kullanıyor iseniz aynı markanın da cast laminasyonunda kullanmanız sizin tercihinize bağlıdır.

Giydirme İçin Laminasyon Kullanılmalı Mıdır

Giydirme de kullanacağınız laminasyon size maliyeti ek bir masraf getirecektir. Ancak aracının da üzerine baskının da sert cisimlere maruz kaldığında ise çizilmesini sağlayacaktır. Mürekkebin de solmasını da yavaşlatacaktır. Fakat giydirme de kullandığınız resmi kısa bir süre içerinde değişime ihtiyacı olduğunu hissedebilirsiniz, laminasyon maliyetlerine kullanmayacaksınız ancak bir seneden fazla 3-5 biz bu aracı kullarınız dersiniz fakat cast laminasyon aracının üzerindeki baskıyı sökmek istediğinizde size bir kolaylık sağlarlar.

Giydirme de Kullanılacak Silikon

Giydirme işleminiz bittikten sonra folyonun birleşme yerleri ya da kenar kısımları bu yerlerinde silikon kullanmalısınız. Bu silikon folyoların kenarlarından kalkmamasına yardımcı olur.

Giydirmenin Püf Noktaları

Giydirme işlemine başladığınızda montajınıza gelen aracın yan yana ya da arka kısımlarına ve önlerine doğru folyo yapıştırma işlemine başlamalısınız. Böylece ikinci olarak yapıştıracağınız folyolar ilk yapıştırıldığında daha iyi olacaktır. Aksi halde ön taraftan başlarsanız rüzgar ek yerlerini zamanla zorlayacaktır. Giydirme işleminin garanti kapsamında olup, olması gereken şartlardan bir tanesidir. Giydirme işleminde montajını yapmadan önce sökülmesi gereken parçaları kolaylıkla sökebilirsiniz, böylelikle baskısı da uzun ömürlü olacaktır. Giydirme malzemelerini yapıştırırken malzemeleri de çok eskimeyen ve önerimiz her zaman baskıda bir pay bırakmanızdır. Montajınız bittikten sonra ise silikonu sürmeyi de unutmayınız.

Araç kaplama için Yasal İzinler

Araç kaplama işlemi yapılmadan önce baskısını yaptıracağınız firmadan aracın da taslak çalışmalarını isteyiniz. Renkli çıktısını almaya bakınız, bağlı olduğunuz belediyeden aracın reklam vergisini yapın. Bulunduğunuz bölgede bulunan araç muayenesi istasyonuna giderek aracınızı kontrol ettiriniz ve bu esnada aynı bölgede bulunan aracın vergi borcunun olup olmadığını da kontrol ediniz. Renkli çıktıyı yetkililere gösteriniz ve onayını alınız. Bu işlemlerden sonra ise aracın reklam giydirmesini reklamcınızla halledebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz bölgede karakola gidip gerekli harçları yatırdıktan sonra ruhsatınıza “araç reklam logoludur” ibaresini ekletmeyi unutmayınız. Artık aracınız yasal yoldan reklam giydirmeye müsait bir araçtır.

Giydirmenin Ömrü Nedir

Giydirmenin ömrü kullanacağınız folyonun cinsiyle ve markasıyla alakalı ve bağlantılıdır. Bu sürede yaklaşık olarak 1 yıldan 5 yıla kadar uzaya bilmekte. Giydirme işleminin ömrüne katmak için yukarıda dikkat edilmesi gerekmekte. Dikkat etmediğiniz her husus araç giydirmenin ömrünü azaltacaktır.

Araç Kaplamadan önce Araç nasıl olmalıdır

Giydirme işlemine başlamadan önceki araç mutlaka temiz olmalıdır. Giydirme işlemine yapılmadan önceki günlerde bir gün önceden aracın yıkanıp kapalı alanlarda bir garaja kuruması da bir bir bırakılması gerekmekte. Bazı firmalarda montajlarını da yapılmadan önce iki saat önce yıkamaya da alıyorlardır. Yazın güneşin de altında kurumaya bırakıyorlar. Bu yapılacak en büyük hatalardan biridir. Böylece de olunca fitillerinin de içinde su kalıyor ve kaplanmış olan cast folyosunun da içine su kaçıyor. Kaçan su güneşe görünce de buharlaşmış oluyoruz. Cast folyoyu kaldırıyor. Giydirme işleminden önce sudan ve tozdan korunması amacıyla da yıkanıp ve kapalı bir alanda garajda kalması şartıdır.

Giydirmenin Reklam Etkileri

Birçok reklam yönteminde vardır. Televizyon ve radyo, gazete, dergilerinde, billboard larında, tabelalarında, yönlendirme levhalarında da totem lerinde de el ilanlarında vs… bu reklamlarının da hepsinin de yerleri de farklıdır. Ancak bir araç üzerindeki reklamlarda sizin de taktir edecekleriniz sürekli olarak gezer ve farklı farklı yerlerde reklamlarını da tanıtırlar. Bu reklamların da en etkili ve en ucuz yöntemlerinden bir tanesidir. Firma araçlarında olup araç reklamlarında yaptıracaklarının sayısını da gün geçtikçe azalmaktadır.

Bazı araç giydirme çalışmalarımız