Sert metallerin kesiminde ve biçimlendirilmesinde kullanılan bir kesim yöntemidir.

Belirli bir tezgah üzereni kuru olan tabla ve kesim kasasından oluşan düzleme CNC denir. CNC ‘nin kesim alanı oldukça geniştir. İstediğiniz her hangi malzemeden işlem yapabilirsiniz bir kaç örnek vermek gerekirse Saç, Demir, Çelik, Alüminyum, Ahşap, Pleksi ve benzeri tüm düzlemleri kesebilirsiniz . CNC Bilgisayarlı Sayısal Kontrol(CNC- Computer Numerical Control), takım tezgahlarının sayısal komutlarla bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir.

CNC KESİM FİYATLANDIRMA

CNC kesim fiyatlandırma süreci, işin niteliğine göre değişebilir. Elbette kullanılan sistemin kalitesi de fiyatlara etki etmektedir. Kullanılan teknoloji, işin neticesinde direkt etki etmekte, sonuçları ve dolayısıyla maliyetleri de değişmektedir. Elbette CNC Kesim Fiyatı kullanılan materyalin biçimlendirilmesi için harcanan süreye göre de değişmektedir. Örneğin Ahşap CNC Kesim fiyatları ile, Alüminyum ve Sac kesim fiyatları doğal olarak farklı olacaktır. Hem kullanılacak kesme yöntemi ve kesme ucu değişecek hem de süre buna mukabil değişecektir. Tabii kesimde kullanılacak modelde de kesim süresini etkileyeceğinden fiyat üzerinde etkili olacaktır. Detaylı kesimlerde fiyat bir miktar daha fazla yükselecektir.

Ülkemizde son on yıldır cnc makineler sanayinin her alanında kullanılmaya başlamıştır ve ülkemizde cnc sistemli makine üretimi buna paralel artış göstermektedir.