Dekorasyon Çeşitleri

İç Dekorasyon

Dış Dekorasyon

Bina Işıklandırma

Bazı dekorasyon çalışmalarımız

Dekorasyon Nedir

Dekorasyon; Yaşanılan yerin kullanım amaçlarına göre ya da verimli olarak sanatsal bir şekilde düzenlenmesi.

Tarih boyunca ya da insanların yaşadığı mekanlara göre, üzerindeki gelişmelerle kaydedilmiş sonuçlar vasıtasıyla birçok yeni tasarımlar meydana gelmiştir. Amaç ise üretken olmak, tasarımlarla insanı kendine bağlamak, güveni aşabilmek farklı olmaktır.

Yaşanan mekanların insan hayatına renk katmaları, bakış açısıyla doğru bir şekilde değişiklik gösterebilmesidir.

Dekorasyon firmaları ise mistik veya sembolik olarak genel anlamda renklerin ve şekillerin kullanımıyla ilgili olarak her mekanda ya da nesnede, üretkenliği ortaya koyarak yardımcı olacaktır.

Tasarım Nedir

Dilinize uygun tasarlama sözcüğü olan İngilizce ve Fransızca da “desing” kelimesinin karşılığıdır. Desing kelimesi latince kökenlidir. Tasarımın birçok tanıtımı yapılabilir. Bunları size sunalım.

Tasarım, algı bakımından ve kavram arasından bir bağlama aracıdır diyebiliriz. Nesnel olarak gerçeklik ile doğrudan ilişkisi bulunmamakta. Bu nedenle de önemsiz ayrıntıların yerine de önemli özellikler dikkat çeker. Bunun sonucunda ise algılardan ve genelleştirmelerden yapılarak bir sonuca varılır.

Tasarım genellikle bilgi edinmenin tam karşılığıdır. Amaç duyumsal olarak algılanan tasarımı zihinde tasarlayabilmek dir. Böylece gerçekten kayda değer bir tasarım ortaya çıkacaktır. Güzel sanatlar okuyan bir kişi tasarım alanında kendisini sürekli geliştirebilir, herhangi bir faaliyetlere katılarak kendisini sürekli olarak geliştirebilir.

Tasarım kısacası kişinin zihninde oluşturduğu resmi reelde(gerçek de) gerçekleştirebilmektir.

İç dekorasyon Nedir?

İç dekorasyon, iç mekanın hem görsellik açısından hem de fonksiyonel açısından dizayn edilmesidir diyebiliriz. Görsel olarak dizayn edilmesi, yani iç mekanın oluşturulması öncelikli olarak kişinin zevkine ve isteklerine bağlı bir durumdur. Hepimiz zaman zaman kendi evimizi dekore etmek ister hatta ederiz. Ve bunu yaparken de kendi zevkimize bağlı olarak beğenilerimizi göz önünde bulundurularak yapılır. Ancak unuttuğumuz bir şeyler var zaman zaman iç dekorasyonları için çalışırken bazı şeyleri görmezden geldiğimizi biliyoruz. Görsel olarak dizaynın yanında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise elbette fonksiyonel olarak dizayn edilmesidir. Yani hangi amaçla olursa olsun kullanacağınız ürüne göre dizayn edilmesi, ona uygun olarak mekanın tasarımını yapmaya çalışmanız gerekmektedir. Kısacası hangi ürünü hangi amaçla kullanacağınızı belirleyerek ona uygun bir şekilde mekan tasarımını yapmaya çalışmanız gerekmektedir. Kısacası ürünü hangi amaçla kullanacağınıza bağlı, bazıları ise dizayn konusunda da dizayn konusunda başarılı olsa da hem görsel açıdan hem de fonksiyonel açıdan dizaynı bir arada sağlayamamaktan şikayet edebilir.

 

İç Dekorasyonun Önemi

İç dekorasyon nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu sorumuzun yanıtını gelin birlikte bulalım. İç dekorasyon önemli bir konudur. Bu konularda bu denli önemli olmasının da temeli elbette iç mekanların geçirdiği zamanların çokluğudur. Her gün evinizde, iş yerinizde, kafeler de, alışveriş mekanlarında büyük zaman harcarız. Peki hiç düşündünüz mü? Kafeler de saatlerce oturmaktan sıkılmazken bazı zamanlarda mekanlardan bir an önce kalkma isteğini duyarız. Bunun için de önemli sebeplerden biri ise iç dekorasyon dur. Bazı renklerinin de bazı mekanların da tercihi olarak veya yalnız yerleştirilmesi o mekanın huzurunu kaçırabilmek dedir. Karanlık mekanlarda ise kullanılan yanlış duvar renkleri o mekanın daha da sıkıcı hale getirebilir, yanlış yerleştirilen eşyalar ise pek hoş karşılanmayan bir görüntüye sebep olabilir. Bu durumda ise mekanın enerjisini düşünürken bir yandan da düzgün kullanmasını engelleyebilir. Bu sebeple yaşam alanlarınızın daha da sağlıklı bir sonuca ulaşması için iç dekorasyonun inceliklerine dikkat edilmesi gerekir.