Lazer Kesim

Lazer kesim adından da anlaşıldığı gibi bir ışındır. Parça ve gaz taneciklerinin birleşmesi sonuncunda karbondioksit gazının elektrik akımına verilmesiyle beraber elde edilmekte. Karbondioksitte azot veya helyum ya da farklı gazlar da eklenerek verim arttırılabilir. Elde edilen lazer ışınlarıyla da farklı olarak tezgahlarda yapılanlardan metal kesimlerine kadar işlemlerine lazer kesim adı verilmektedirler. Gelişen teknolojiler sayesinde lazer ışınları elde etmelerinin kolaylaşması açısından da kullanım alanlarını da geliştirmiştir. Lazer kesimler sayesinde de üretim hatalarını da ortadan kaldırmışlardır. Fire oranları minimuma indirgeyerek düşünülmüş. Lazer ışınların elde edilebilmesi kolaylaştırdık dan sonra uygulamada alanlarının da artış göstermektedir. Endüstriyel amaçlarla da birçok lazer ışınları elde etmekte. Özel gazlarda kullanılmakta. Gazın kalitelerinde seçimleri ve lazerin güvenirlikleri açısından da lazer kesimlerle de işleminin verimliliği açısından da belirgin bir şekilde etkilenmekte. Lazer kesimler kullanılmak üzere maliyetleri açısından düşürülmekte.

Lazer Kesim Nedir

Lazer kesimler sayesinde kalıp açısından ya da maliyetleri işleme açısından sıfırlanır. Saç plakasından dolayı, farklı parçalar açısından da işlenebildiği varsayılarak, maliyetler açısından da önemli olduğu varsayarak dan, fire oranları minimum seviyelere indirilir. Fire olacak parçaları aynı kesilerek farklı işler için de kullanmak mümkün olacaktır. İşlenebilecek parçalarında uygun olması durumunda ortak yüzeylerle beraber kesilecek olan maliyetlerini azaltırlar. Büküm eksenlerinde markalaştırılarak sonraki imalat aşamalarında oldukları gibi hızlandırır ve bu da maliyetlerin açısından düşmesine neden olabilir. Büküm eksenleri markalaştırılarak sonraki imalat ve aşamalarında hızlandırılabilir; bu da maliyetler açısından düşmesine neden olan bir etkendir. Kaliteli ürünler de ortaya da çıkabilir. Lazer kesimlerde yüksek teknolojiyle beraber çapak sız olarak kesimler mümkündür. Isı deformasyonunda minimum seviyelere çekilir. Kesim yüzeylerinde prenseslere göre de çapak ve kılcaklarla da çatlaklarla da yoktur. Küçük bir ayrıntılı bir işlerle de bile lazer kesimler sayesinde de mümkün olmaktadır. Bu avantajlar da özellikle seri üretimden tutun önceki aşamalar içinse büyük kolaylıklar da sağlamaktadır. Seri üretim olarak kayıpları da en aza indirmektedir. Lazer ışınlarının da üretildiği rezonatör olarak makine gövdesinde de hareketli eksenlerde ışınlarının kesim kafalarına kadar iletildiği optik sistemlerde lazer kesim tezgahlarında 3 tip lazer ışınlarda kaynak kullanılmaktadır.

Geliştirilmesine Göre Sıralamalarda

  1. Standart Co2 lazer
  2. Stab lazer
  3. Fiber lazer

Kesintisiz sürekli kesim kalitesine göre kaliteleri bakımından pürüzsüzlük ve hassasiyetinin de korunmasını da makine gövdesine göre eksenlerinin ve hareketlerinin de dış ortamlarına gelen harici titreşimlerinden etkilenmelerini gerekir.

Optik Sistemlerde

Işınların ve lazer ışınların kaynaklarından başlayıp kesimlerde kafasından çıkana kadar izlediği yollardır. Kullanılan rezonatör tiplerine göre düz aynalarda, odaklayıcı olarak doğrultucu aynalarda ışınların yolu ve lenslerden oluşurlar. Bakım ve kalitelerine göre hemen hepsinin de belli ömrü vardır. Kesim maliyetlerine göre de ciddi bir etken.

Lazer Seçimi Yaparken Bazı hususlara da Dikkat Edilmesi Gerekir
  1. Yapılacak işlere göre de uygun gücün belirlenmesi için sürekli olarak 10 mm kesilecekse eğer 20 mm kesen makinelerde almaya da gerek yokturlar. Harcanan güçlerin israf olması da demektir.
  2. Ayna sayıların az olması sarf maliyetini azaltmaktadır.
  3. Lazer kesim tezgahlarında yüksek ivmelerde (hızlarındaki ani duruş açısından ve kalkışlarından) ve çalışan tezgahların olmasından dolayı gövdesinde titreşim ve esneme de iş parçalarında hatalara da yol açabilmekte.
  4. Lazer kesimlerde tezgahlarda yüksek yatırım maliyet olabilmesi için seri üretimlerde esnasında ve makinenin üretim dışında kalacakları zaman az sayılarda donanım kullanılması da arıza durumunda riski azaltırlar.
  5. Kolay kullanılabilir olması sebebiyle operatörlerin daha verimli olabilmesi açısından hızlı çalışmasını sağlarlar.
  6. Kesilecek parçaların bilgisayar ortamlarında ya da makine üzerinde de çizilmesini sağlayan programlar, makinenin bütünüyle beraber uyuşmaları gerekebilir.
  7. Servis ağları ve yedek parçaları temininden kolay ve ekonomik olmalarıdır.

 

Lazer kesim makinesi daha çok ince işçilik isteyen malzeme kesimlerinde ve kazıma işlemlerinde kullanılmaktadır. CNC makinesinde bıçak kalınlığı göz önünde bulundurularak daha kaba ve büyük işlerde hızlı kesim işlemi yapar fakat lazer kesim makinesinde, bıçak kalınlığı gibi bir durum söz konusu değildir bundan dolayı her köşeye rahatça girerek sıfır pay ile kesebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır Lazer kesim işlemlerinde malzeme bazen makinenin kesim hacminden büyük olabiliyor. Bunun gibi durumlarda ışın gücünü düşürerek malzemede yanma izi bırakmadan üstünden tekrar geçme işlemi çözüm olabildiği gibi işlemi yapan lazer kesim operatörünün tecrübeli olması önemlidir. Yoksa malzemeniz zayi olabilir.

Lazer Kesim’de Fiyatlandırma

Lazer kesim fiyatları, işlemler dakika olarak hesaplanır. Öztaş Reklam olarak aynı zamanda fason hizmeti verdiğimiz için piyasamızdaki en uygun fiyat seçeneklerini bizde bulabilirsiniz. Acil fiyat teklifi almak için info@oztasreklam.com.tr adresine girebilirsiniz.